September 26, 2016

Mekdeci crowned Kraft junior skill champion

The curtains came down on the Kraft Toucan Industries Ltd Junior Skill level tournament which was organised by the Guyana Squash Association (GSA) in collaboration with its corporate sponsor Digicel.

Benjamin Mekdeci

Benjamin Mekdeci

All the winners of the Kraft skill tournament pose with their trophies

All the winners of the Kraft skill tournament pose with their trophies

Benjamin Mekdeci was crowned champion of Category ‘A’ only losing one game in the entire tournament.
In his final match he defeated Alec Melville in straight set at 11/4, 12/10, 11/8. The other two matches contested in Category ‘A’ on the final day were much closer battles.
Larissa Wiltshire had to call on all her reserves to secure a hard fought 3-1 win at 11/3, 9/11, 12/10, 11/5 while Shomari Wiltshire had to go the full five games with Alex Cheeks before finally winning 11/5, 10/12, 11/9, 3/11, 11/7.
In Category ‘B’ Makeda Harding finished the tournament without conceding a game as she defeated Rebecca Low 11/7, 11/6, 11/4.
Samuel Ince-Carvahal was finally tested in his Category ‘C’ match against Gianni Carpenter. He had to call on all of his skills before winning in four very close games 7/11, 11/7, 12/10, 17/15. Michael Alphonso had a comfortable straight set victory against Demetrius De Abreu 11/8, 11/5, 11/4 while Lucas Jonas defeated Dominic Colins in four games 11/7, 8/11, 11/6, 11/8.
In Category ‘D’ Jason Gomes earned a hard fought victory against the much improved Aliyah Persaud 10/12, 11/9, 11/3, 10/12, 11/5 while Kirsten Gomes defeated Madison Fernandes 11/9, 11/4, 11/7.
Results of all of the matches were as follows.
Category A: Benjamin Mekdeci beat Alec Melville 11/4, 12/10,11/8, Larissa Wiltshire beat Taylor Fernandes 11/3, 9/11, 12/10, 11/5, Shomari Wiltshire beat Alex Cheeks 11/5, 10/12, 11/9, 3/11, 11/7
Category B: Makeda Harding beat Rebecca Low 11/7, 11/6, 11/4
Category C: Samuel Ince-Carvahal beat Gianni Carpenter 7/11, 11/7, 12/10, 17/15, Michael Alphonso beat Demetrius De Abreu 11/8, 11/5, 11/4, Lucas Jonas beat Dominic Collins 11/7, 8/11, 11/6, 11/8
Category D: Jason Gomes beat Aliyah Persaud 10/12, 11/9, 11/3, 10/12, 11/5, Kirsten Gomes beat Madison Fernandes 11/9, 11/4, 11/7
Category E: Nechemiyah Levans defeated James Mekdeci 11/6, 10/12, 11/9, Nechemiyah Levans beat Nathan Rahaman 11/7, 11/8
Category F: Mashal Allicock beat Chad De Abreu 5/11, 11/8, 11/0, Mikhail Persaud beat Liam Carpenter 11/4, 11/3
Category G: Teija Edwards beat Beau Fernandes 11/6, 12/14, 11/6, Jacinta Adams beat Geovanna Dos Santos 11/5, 11/6
Category I: Noah Rahaman beat Grant Fernandes 11/8, 11/6

About GuyanaTimes